Dixit a társasjátékok gyöngye
Napjainkban már az egészen kicsi gyermekeket is lekötnek a számítógépes játékok. Azok számára, akik felnőtt létükre is szeretnének együtt játszani csemetéjükkel, a Dixit társasjáték tökéletes választás. Hiszen, egy nagyobb család körében nehéz azokat a közösen játszható kártya vagy társasjátékokat kiválasztani, amelyek minden korosztály életkori sajátosságának megfelelnek.
Azonban a Dixit kortól, nemtől és nyelvtől független kártyajáték. Talán ezért is vált világszerte ennyire népszerűvé, ez az egyszerű, de annál több kreativitást és szókincset igénylő játék. A 2010- es évben a Dixit lett az Év játéka, Speil Des Jahres díjnyertes, ami a társasjátékok körében igen neves kitüntetésnek számít.
A kártyákat és a játék menetét a francia, Jean- Louis Roubira tervezte, mégpedig olyan zseniálisra, hogy nyelvfüggetlensége miatt, a Dixit bátran nevezhető a nemzetek közötti híd-építése játékának. Sok idegen nyelv tanár használja előszeretettel az óráin. Az osztályt hat fős csoportokra osztva engedi a diákokat tanulva játszani. Hiszen a Dixit lényege a kreatív szövegalkotás, ezáltal a szókincs is rendkívülien gyorsan bővíthető. A kártyalapokon különböző, de mégis valamiben hasonló, igényes festmények és ábrák találhatóak. Az éppen sorra kerülő játékos dolga az, hogy alkosson szöveget körülírva mindazt, amit a kártyalapon lát. A Dixit lehetővé teszi azt is, hogy nemcsak egyszerű szöveg formájában vezesse rá az adott játékostársait a hasonló kártya megtalálására, hanem asszociációval elszavalhat egy verset, elénekelhet egy éneket vagy eljátszhat egy jelentet, amire az adott ábra emlékezteti. A Dixit játék során úgy a megfejtés, mint a kártyalapon lévő ábra körülírása pontozva van. Ha a beszélő játékos túl könnyen és gyorsan rávezeti játszótársait a megoldásra azért nem jár pont, de ha nem egyértelmű amit mond vagy énekel és senki nem találja ki a rejtvényt azért sem jár jutalom. Tehát koncentráció, asszociáció, kommunikáló képesség és szókincs szükséges a Dixit kártyajáték során a győzelemhez. A bemutatott kártyalapot a többi lappal együtt, a soron lévő játékos elhelyezi az asztalon, majd a többi játékos rá kell mutasson arra a kártyára, amelyik szerinte körül lett írva. A leírást végrehajtó játékos is szerezhet pontot, de azok is, akik kitalálják a helyes megoldást. A Dixit kártyajáték tökéletes időtöltésnek bizonyul otthon, családi körben, de egy osztálykirándulás során is. Azzal, hogy ezt a társasjátékot játsszuk gyermekeinkkel ahelyett, hogy a számítógép előtt ülne, garantáltan több élménnyel gazdagodik csemeténk, de a közös időtöltés mellett, biztosak lehetünk abban, hogy a szókincsét és asszociáló képességét is fejlesztjük vele.