A propoliszos méz véd a kórokozók ellen
A méhek nemcsak dolgozóként működnek jól, hanem orvosként is. A propoliszos méz egy barnás, ragacsos anyag, amivel a kaptár belsejét szokták kitapétázni és ezzel tömik be a huzatos réseket. Azonban akkor is előkerül, amikor gyanús alak kerül a kaptárba. Lehet, hogy valamilyen nagyobb rágcsáló találta meg a méheket, de valamiért elpusztult.
Ha az állatok nem tudják kicipelni az ajtón, akkor bizony más módszert kell használniuk. Ilyenkor propolisszal veszik körbe és teljesen elzárják a külvilágtól, így a baktériumok és fertőzések is a fal mögött maradnak. Ennek az anyagnak erősen antibakteriális hatása van és gyorsan megöli a kórokozókat, ami a raj védelmét szolgálja. Képzeljük csak el, hogy milyen jól érezné magát egy kórokozó a több száz zsúfoltan élő méhecske között!
Minden bizonnyal megbetegedésekhez és a kipusztulásukhoz vezetne, amit a propoliszos méz meggátol. Nem véletlen, hogy az emberek már az ókorban felismerték az erejét és azóta is sokan fogyasztják. Kesernyés íze miatt mindig mézzel keverik.