Mire jó a manuálterápia?
A gyógytorna egyik típusát, a manuálterápiát számos területen alkalmazzák eredménnyel a szakemberek, amik közül a legismertebb a fájdalomcsillapítás. Vállízület, nyaki, háti, deréki, keresztcsonti fájdalmak megszüntetésére optimális választás lehet. Ilyen panaszok kezelésében is nagy segítség lehet a megfelelő manuálterápiás kezelés.
Ezzel a módszerrel helyreállítható a támasztó és mozgató szervrendszer megbomlott harmóniája. A szemlélete holisztikus, ami által egyetlen egészként kezeli az embert, teljes egészében vizsgálja, de közben a modern orvoslás ismereteire támaszkodik. A manuálterápia során a gyógytornász kézzel kivitelezett fogásokkal kezeli az ízületi és a gerincproblémákat.
Nem egyszerű feladat ez, ugyanis komoly fizikai munkát igényel a szakember részéről. A manuálterapeuta a saját testének mechanikus energiáját felhasználva dolgozik, tehát aktívan vesz részt a kezeléseken. Különösen figyel a testrészek viszonyára, illetve az izmok és ízületek egymással való kölcsönhatására.
A manuálterápia típusai és alkalmazási területei
Többféle típusa ismert ennek a kezelésnek, például a Barvicsenko-, a Dorn-, a Maitland- és a Bowen-féle terápia. Azonban tudni kell, hogy a manuálterápia kizárólag gyógytornával együtt lehet hatékony. Ezt a kezelést csak megfelelően képzett gyógytornászok, szakorvosok végezhetik, akik Magyarországon is akkreditált továbbképzéseken vettek részt, és hivatalos engedéllyel rendelkeznek ehhez a tevékenységhez.
A manuálterápia alkalmazási területe nem pusztán a fájdalomcsillapításra terjed ki, de egyéb problémák megoldására is. Ideális az ízületek funkciójának javítására, mozgáskorlátozottságának oldására. De nagyon hasznos és jó eredményt hoz ez az eljárás a csigolya közti kisízületek elmozdulása esetén is.
Továbbá kiválóan használható a módszer az általános izomegyensúly helyreállítására, mint például az olyan, túlerőltetés miatti problémák megoldására, mint a tenisz- vagy a golfkönyök. Ugyanakkor általános közérzet javítására is nagyon jó választás a manuálterápia.
Hogyan zajlik a kezelés?
Fájdalom esetén érdemes a Gyógytornászom rendelőt felkeresni, mert az ott dolgozó gyógytornászok biztosan tudnak segíteni. Nagyon fontos a kezelést megelőző alapos vizsgálat elvégzése, és a diagnosztizálást a szakértők sokéves tapasztalattal végzik el. Az állapotfelmérő vizsgálat 1 óra hosszat tart, mindenre kiterjed. Ide tartozhat röntgen, CT, MR és egyes laborvizsgálatok is.
A vizsgálat és a teljes kórelőzmény alapján a terapeuta felállít egy olyan mozgásszervi diagnózist, ami tartalmazza a panaszt kiváltó okot. Ezáltal kidolgoz egy egyéni, személyre szabott terápiás tervet, aminek a megfelelő kezelési mód megválasztása a célja. Ezt követően, egy mozgásvizsgálat során a gyógytornász ellenőrzi a páciens tartását, feltérképezi az esetleges deformitásokat.
A részletes állapotfelmérés után, a problémának megfelelően, különféle manuális fogásokkal csillapítja a fájdalmat, így szabadítva meg a beteget a kínoktól. A beteg csak úgy tarthatja fenn a javulást, ha otthon is végzi a gyógytornász által meghatározott gyakorlatokat.